Skip to main content

Statistics - MCQs

STATISTICS 

This article contains few statistics MCQs related to mean, median, mode and standard deviation, asked in TCS Freshers placements.



Q 1) The mean of the median, the mode and the range of the following data: 15, 10, 17, 13, 25, 17, 11, 18, 14, 19, 12, 20

a. 15 b. 16(2/3)
c. 16 d. 15(1/3)

Solution:

c) 16
Arrange the data in increasing order-
10,11,12,13,14,15,17,17,18,19,20,25
Median = (Sum of the middle two terms)/2 = (15+17) /2 = 16
Mode = Number repeating the most number of times = 17
Range =10 to 25 = 15
Mean of median, mode and range = (16+17+15) /3 =16

Q 2) What is the mean of the mode and the median on the following data?
12, 28, 26, 27, 17, 16, 22, 25, 15, 16, 11:

a. 17 b. 16.5
c. 16 d. 16.3

Solution:

b) 16.5
Arrange the data in increasing order-
11,12,15,16,16,17,22,25,26,27,28
Median = Middle term = 17
Mode = Number repeating most number of times = 16
Mean of median and mode =16.5

Q 3) With what value should the highest quantity in the data 65,52,14,26,18,35,32,38 be replaced so that the mean and median become equal?

a. 66 b. 53
c. 64 d. 51

Solution:

b) 53
The mean of data = (65+52+14+26+18+35+32+38)/ 8 = (280/8) = 35
To find median we need to arrange data in ascending order.
The median of even data = (Sum of the middle terms) /2
= (32+35) /2 = 33.5
When we (280-65) = 215
Now, (215+A) /8= 33.5
Therefore A=53
Hence, 65 should be replaced with 53.

Q 4) What is the mean deviation of the data 8,9,12,15,16,20,24,30,32,34?

a. 10.2 b. 8
c. 0 d. 9.6

Solution:

b) 8
First find the mean of the data= (8+9+12+15+16+20+24+30+32+34) /10 = (200/10) = 20
Find the distance of each value from that mean

Value Distance from mean i.e. 20
8 12
9 11
12 8
15 5
16 4
20 0
24 4
30 10
32 12
34 14

Now find the mean of those distances
= (12+11+8+5+4+0+4+10+12+14) /10 = (80/10) = 8

Q 5) The collection of numbers which comprise the data given below is arranged in ascending order. (3,7,9, N - 1,15,18,19,20)
If the median of the data is 12.5, what is the value of N?

a. 10.5 b. 11.5
c. 11 d. 12

Solution:

c) 11
Median of odd data= The value of the middle term
Median of even data= (Sum of middle terms)/2
12.5 = [(N-1) + 15] /2
Therefore, N=11

Q 6) The mean of a set of data is 5. What will be the mean if ten is subtracted from each data?

a. -5 b. 5
c. 10 d. -15

Solution:

a) -5
Let the size of data be N.
Mean= Sum of the data / Size of the data
Therefore, Sum of the data =5N
As 10 is subtracted from each data,
the new Sum= 5N-10N = -5N
the new Mean= -5N/N = -5
Hence the new Mean is -5

Q 7) The Range and the standard deviation of a data are R & S respectively. With the shift of the origin of the data, change(s) occur in the value(s) of:

a. Both R and S b. R only
c. Neither R nor S d. S only

Solution:

c) Neither R nor S

Q 8) In case of frequency distribution of ten continuous classes, the class width is 4 and the lower-class limit of the lowest class is 8. What is the upper-class limit for the highest class?

a. 48 b. 40
c. 43 d. 45

Solution:

a) 48
Let x and y be the upper and lower class limit of frequency distribution.
x – y = 4
But lower class limit is 8
Therefore, x – 8 = 4 i.e. x = 12 (Upper limit of lowest class)
Therefore the upper limit of the highest class
= Number of continuous class * Class width + Lower class limit of lowest class
= 10 * 4 + 8 = 48

Q 9) If mean of 29 observations is 33 and on adding one more observation the new mean becomes 34. What is the value of 30th observation?

a. 68 b. 63
c. 34 d. 55

Solution:

b) 63
Mean =Sum/Number
33= Sum / 29
Therefore, Sum= 33*29 = 957
New Mean =34 = (Sum + A) / 30
Therefore, (Sum + A) = 34*30= 1020
A=1020-957 = 63

Q 10) The index numbers of five commodities are 121,123,125,126,128 and the weight assigned to these are respectively 5,11,10,8,6. Then what is the weighted average index number?

a. 123.8 b. 125.2
c. 124.6 d. 124.2

Solution:

c) 124.6
Total Weight = 5+11+10+8+6 = 40
Commodity * Weight = (121*5) + (123*11) + (125*10) + (126*8) + (128*6) = 4984
Weighted Average = (Commodity * Weight) / Total Weight
= (4984 / 40) = 124.6

Q 11) If the mean of the data 5,7,10,14, x,25,32,19 is x, then what is the value of x?

a. 14.5 b. 15
c. 14 d. 16

Solution:

d) 16
Mean = x = (5+7+10+14+x+25+32+19) / 8 = (112+x) / 8
Therefore, 8x = 112 + x
Hence x = 16

Q 12)The mean and the standard deviation of a data which is comprised of a set of ten positive numbers are 8 and 2 respectively. If the sum of squares of 9 among the 10 members is 599, what is the 10th number?

a. 9 b. 8
c. 7 d. 11

Solution:

a) 9
Let the 10th number be x.
Mean of 10 numbers is 8. Therefore, the sum of those 10 numbers is 80.
The standard deviation is 2.
The square of 9 numbers is 599.
Therefore, square of all numbers= square of 9 numbers + square of 10th number= 599 + x^2
Substituting all these in the standard deviation formula,
2=square_root [ {(599+x^2)/10} – (8^2) ]
Solving this, we get x = -9 or x = 9
But as all the numbers are positive, x = 9

Q 13) If a and b represent the frequencies of the modal class and median class respectively of the data, the value of 3a+4b is _______.
Class 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50
Frequency 12 14 10 17 7

a. 98 b. 27
c. 90 d. 91

Solution:

d) 16
Here the modal class (class with the highest frequency) is 30-40.
Therefore, modal frequency(a) is 17.
There are (12+14+10+17+7) = 60 data items.
Therefore, the median class is 60/2 =30 i.e. 20-30.
Therefore, frequency of median class (b) = 10.
As per the question, 3(17) + 4(10) = 91

Q 14) The median of the frequency distribution table is _______.
Class 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-80
Frequency 12 26 30 8 13 11

a. 62 b. 61
c. 61.5 d. 62.5

Solution:

a) 62
To find the median group, we find the sum of frequency
= 12+26+30+8+13+11 = 100
Therefore, median group lies in 100/2 = 50
i.e. in 60-64 class (12+26+30 > 50)
L is the lower bound of median class. L = 60
N is the size of data. N = 100
B is the cumulative frequency of the groups before the median group. B= 12+26 = 38
G is the frequency of the median group. G=30
W is the width of the group. W = 5
As per the formula, median = L + [ { (N/2) – B} * (W/G) ]
Therefore, median = 62

Q 15)The median of the following data is _______.
Class 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50 50-60
Frequency 8 12 10 14 16 10

a. 31.571 b. 33.571
c. 32.571 d. 34.571

Solution:

b) 33.571
To find the median group, we find the sum of frequency
= 8+12+10+14+16+10 = 70
Therefore, median group lies in 70/2 = 35
i.e. in 30-40 class (8+12+10+14 > 35)
L is the lower bound of median class. L = 30
N is the size of data. N = 70
B is the cumulative frequency of the groups before the median group. B= 8+12+10 = 30
G is the frequency of the median group. G=14
W is the width of the group. W = 10
As per the formula, median = L + [ { (N/2) – B} * (W/G) ]
Therefore, median = 33.571

Q 16) The median of the following data is _______.
Class 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50
Frequency 10 15 12 15 8

a. 24.366 b. 24.266
c. 24.123 d. 24.166

Solution:

d) 24.166
To find the median group, we find the sum of frequency
= 10+15+12+15+8 = 60
Therefore, median group lies in 60/2 = 30
i.e. in 20-30 class (10+15+12 >30)
L is the lower bound of median class. L = 30
N is the size of data. N = 60
B is the cumulative frequency of the groups before the median group. B= 10+15 =25
G is the frequency of the median group. G=12
W is the width of the group. W = 10
As per the formula, median = L + [ { (N/2) – B} * (W/G) ]
Therefore, median = 24.166

Q 17) Let x be the upper limit of the model class and y be the class mark of the median class of the following data:
Class 10-15 15-20 20-25 25-30 30-35 35-40
Frequency 8 12 10 11 13 6

What is the value (x - y)?


a. 5.5 b. 9.5
c. 10.5 d. 7.5

Solution:

d) 7.5
The modal class is the one with highest frequency i.e. (30-35)
Therefore, the upper limit of modal class is 30
The size of data is 60
Therefore, the median class is 20-25 (60/2 =30 & CF of 30 lies in 20-25)
Therefore, the class mark of median class is 22.5
X-Y = 30-22.5 = 7.5

Comments

Popular posts from this blog

UML - Use Case Diagram for Vending Machine

Hello Everyone! Here is an example of an Use case Diagram of a Vending Machine System. Problem Statement - A vending machine accepts coins for variety of products. The user selects the drinks from products available through selection panel. If the drink is available the price of the product is displayed. The user then deposits the coins depending on the price of the product. Coin collector collects coin after stipulated time the controller will compare the deposited coin with price. If amount deposited is less than price then error message will be displayed and all deposited coin will be dispensed by the coin dispenser else the drink will be dispensed by the product dispenser. Check out other UML (Unified Modeling Language) Diagrams - Class Diagram   Object Diagram   Sequence Diagram Collaboration Diagram   Activity Diagram   State Diagram   Component Diagram   Deployment Diagram  

UML - Activity Diagram for Vending Machine

Hello Everyone! Here is an example of an Activity Diagram of a Vending Machine. Problem Statement - A vending machine accepts coins for a variety of products. The user selects the drink from products available through selection panel. If the drink is available the price of the product will be displayed. The user then deposits the coins depending on the price of the product. Coin collector collects coin after stipulated time. The controller will compare the deposited coins with the price. If amount is less than the price then an error message will be displayed and all deposited coins will be dispensed by the dispenser. Otherwise the drink will be displayed by the drink dispenser. Check out other UML (Unified Modeling Language) Diagrams - Use Case Diagram   Class Diagram   Object Diagram   Sequence Diagram Collaboration Diagram   State Diagram   Component Diagram   Deployment Diagram  

UML - Object Diagram for Hospital Management System

Hello Everyone! Here is an example of an Object Diagram for Hospital Management System. Problem Statement - The hospital wishes to maintain a database to assist with the administration of its wards and operating theatre and to maintain information related to its patients, surgeons and nurse. Most patients are assigned to a ward on admittance and each ward may contain many patients. However, consultants (senior surgeons) in the hospital may have private patients who are assigned to private room. A nurse may or may not be assigned to a ward and she cannot be assigned to more than one ward. A ward may have many nurses assigned to it. Each ward is dedicated to a particular type of patient. A nurse may or may not be assigned to a theatre and she cannot be assigned more than one theatre. Theatre may have many nurses assigned to it. A patient may have number of operations. The information to be recorded about the operation includes the type of operation, the patients, the surgeons involv...